Jak i kiedy będę mógł wyjść z inwestycji w daną spółkę?
Inwestując poprzez publiczną emisję akcji, warto wiedzieć, jak i kiedy będziesz mógł „wyjść” z danej inwestycji (co najczęściej oznacza sprzedaż zakupionych wcześniej akcji).
Podobnie jak w przypadku większości inwestycji, tak i w przypadku finansowania społecznościowego potrzeba czasu, by Twoja inwestycja przyniosła zysk (choć nigdy nie jest on gwarantowany).
Możliwie najszybszym sposobem na wyjście z inwestycji w akcje zakupione podczas publicznej emisji jest sprzedaż akcji za pośrednictwem tablicy ofert Emiteo. Nasza tablica ofert to miejsce, które ułatwia osobom chcącym sprzedać i kupić akcje wzajemnie się odnaleźć. Więcej o tej formie sprzedaży akcji przeczytasz w poświęconej jej kategorii.
Zazwyczaj akcje danej spółki zostają dopuszczone do obiegu na tablicy ofert w ciągu kilku tygodni po zamknięciu emisji.
Zdecydowanie częściej wybieranymi sposobami wyjścia z inwestycji będą długoterminowe rozwiązania, do których zaliczają się między innymi:
Sprzedaż akcji po debiucie na publicznym rynku
Część spółek, które decydują się na publiczną emisję akcji, chce wcześniej czy później pojawić się na giełdzie (najczęściej w grę wchodzi tzw. mały parkiet, czyli rynek NewConnect). Jeżeli spółce uda się ta sztuka, wówczas jej akcje stają się publicznie notowane i każdy chętny może je kupić lub sprzedać (o ile znajdzie się kupujący) poprzez zwykłe konto maklerskie.
Skup akcji przez spółkę
Spółka może zdecydować się także na skup własnych akcji (np. celem ich umorzenia). Skupując swoje akcje od akcjonariuszy, spółka z jednej strony umożliwia części swoich akcjonariuszy realizację zysku (lub ograniczenie strat), z drugiej zmniejsza liczbę swoich akcji, co powinno zwiększyć cenę pozostałych akcji.
Dokładne zasady skupu akcji zależą od decyzji spółki.
Przejęcie przez większy podmiot
Niektóre spółki (najczęściej te technologiczne) rozwijają się w swojej niszy do momentu osiągnięcia założonego wcześniej celu (np. pewien poziom udziału w rynku). Po realizacji przyjętych planów właściciele często decydują się sprzedać swoją spółkę innemu podmiotowi (np. większej firmie z danej branży). Zazwyczaj przedmiotem takiej transakcji są wszystkie akcje przejmowanej spółki, dzięki czemu akcjonariusze, którzy zainwestowali w daną spółkę, mogą odsprzedać swoje akcje po cenie wyższej od tej, którą uiścili.
Niezależnie od tego, który ze sposobów wyjścia z inwestycji najbardziej Ci odpowiada, pamiętaj o trzech kwestiach.
- Inwestycje w spółki poprzez publiczne emisje akcji to inwestycje na lata. Chcąc zarobić na akcjach, musisz brać pod uwagę, że na potencjalny zysk przyjdzie Ci poczekać kilka lat.
- Nikt nie jest w stanie zagwarantować Ci, że inwestycja w dane akcje przyniesie Ci zysk.
- To od spółki zależy, czy zdecyduje się na debiut na publicznych rynku, skup akcji czy może będzie szukać okazji do bycia przejętą przez większy podmiot.