Czy mogę kierować emisję akcji do zagranicznych inwestorów?
Polskie prawo nie zakazuje obcokrajowcom obejmować akcje w ramach oferty publicznej. Istnieje jednak kilka ograniczeń.
a) Miejsce przeprowadzenia oferty publicznej akcji
Oferta publiczna akcji może być prowadzona tylko na terytorium Polski (oferta nie może być obecnie prowadzona na terytorium innych krajów bez odrębnych notyfikacji, zgód i zatwierdzeń ze strony właściwych organów innych państw). W praktyce oznacza to m.in. brak możliwości reklamowania emisji poza terytorium RP. Emiteo, jako licencjonowana platforma, może świadczyć usługi w innych krajach UE, ale wymaga to złożenia notyfikacji do KNF, który następnie przekazuje tę notyfikację do właściwych organów nadzoru finansowego państw członkowskich UE. Samo w sobie nie wyklucza to jednak nabywania akcji w ramach emisji przez cudzoziemców.
b) Potencjalne ograniczenia wynikające z prawa właściwego, któremu podlega inwestor
Zakazy lub ograniczenia w zakresie obejmowania akcji polskiej spółki akcyjnej w ramach oferty publicznej przez cudzoziemca mogą również wynikać z prawa zagranicznego, któremu podlega dany cudzoziemiec. Standardowe wyłączenia możliwości objęcia akcji dotyczą:
- osób z USA definiowanych jako „U.S. person” oraz do osób/podmiotów, które działają na rachunek lub na rzecz osób definiowanych jako „U.S. person” zgodnie z definicją znajdującą się w Regulacji S (ang. Regulation S) wydanej na podstawie amerykańskiej ustawy o papierach wartościowych,
- osób/podmiotów zamieszkujących, lub majacych siedzibę w Kanadzie, Japonii, Wielkiej Brytanii oraz Australii;
- osób/podmiotów mających miejsce zamieszkania lub siedzibę na obszarze innej jurysdykcji, w której dostęp do materiałów i informacji zawartych na stronie internetowej emisji stanowiłby naruszenie odpowiednich przepisów tamtejszego prawa lub wymagałby dokonania rejestracji, zgłoszenia lub uzyskania zezwolenia w takiej jurysdykcji (tutaj inwestor powinien zweryfikować ewentualne zakazy wynikające z prawa, któremu podlega).
c) Konieczność podpisania formularza zapisu na akcje przez inwestora profilem zaufanym lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym
Każdy inwestor, również zagraniczny, powinien podpisać i dostarczyć do spółki formularz zapisu na akcje. Formularz zapisu może być podpisany elektronicznie profilem zaufanym (którego cudzoziemcy raczej nie posiadają) lub podpisem kwalifikowanym (może być zagraniczny podpis kwalifikowany). W praktyce prostsze i szybsze dla cudzoziemca będzie uzyskanie podpisu kwalifikowanego.
d) Nabycie przez cudzoziemca akcji spółki będącej właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości
W grę mogą wchodzić również ograniczenia w postaci zezwolenia ministra do spraw wewnętrznych na nabycie akcji — dotyczy to spółek będących właścicielami lub użytkownikami wieczystymi nieruchomości, w sytuacji, gdy cudzoziemiec miałby nabyć bezpośrednio lub pośrednio pakiet kontrolny akcji.